Az Eurpai Uni terletn rvnyes trsadalombiztostsi elltsokrl szl 1408/71-es EGK Rendelet ngy alapelvnek egyike az egyenl elbns elve. Ennek rtelmben az Eurpai Uni terletn bell az az llampolgr, aki rendelkezik jrulkalapot kpez jvedelemmel s jrulkfizetsi ktelezettsgnek eleget tesz, vagy ms okbl kifolylag biztostottnak minsl (pl. hallgati vagy nyugdjas jogviszonyban van), a lakhelyn s tartzkodsi helyn ignybe veheti a trsadalombiztostsi elltsokat.
A Magyarorszgon biztostottak vagy egszsggyi elltsra jogosultak, az Eurpai Uni, Izland, Lichtenstein, Norvgia, Svjc s Horvtorszg terletn a tartzkodsuk tervezett ideje alatt az orvosilag szksges s srgs egszsggyi elltsokat az adott orszg llampolgraival egyez mdon vehetik ignybe. Mindig az adott orszgban rvnyes egszsggyi szablyozsok rvnyesek a kint tartzkod magyar llampolgrokra is, vagyis ha az adott llamban az orszg lakjnak nrszt kell fizetni, ezt a magyar jogosult is kteles sajt maga viselni.
Hogyan s ki ignyelheti a krtyt?
Az Eurpai Egszsgbiztostsi Krtyt a lakhely szerinti illetkes megyei egszsgbiztostsi pnztrnl (MEP) lehet ignyelni szemlyesen vagy meghatalmazott tjn. A killtshoz szemlyazonossgot igazol okmny, TAJ szmot igazol okmny s jogosultsgot igazol dokumentum (pl. munkltati igazols, hallgati jogviszony-igazols, nyugdjas igazolvny, stb.) szksges. Az tvtel viszont mindig szemlyesen trtnik, az tvteli elismervny alrsval. A krtyabirtokos nyilatkozatot tesz arrl, hogy a biztostotti viszonyban bekvetkezett vltozsokat az egszsgbiztostsi szervnek bejelenti. Alap esetben a krtya tizenkt hnapig rvnyes. regsgi nyugdjban rszeslk s kiskorak esetben maximum harminchat hnapig, illetve ha idkzben a fiatal betlti a tizennyolcadik letvt a krtya rvnyessgt veszti.
Ideiglenes tartzkods esetn milyen egszsggyi elltsra vagyunk jogosultak a krtynkkal?
Srgs, illetve orvosilag szksgesnek tlt egszsggyi ellts esetben a krtyt felmutatk ugyanolyan elltsban rszeslnek, mint az adott orszg biztostottjai, ezeket nrsz nlkl llja a biztost. A helyi jogszablyoktl fggetlenl srgs s szksges elltsnak minsl az Eurpai Bizottsg szerint a terhessg/szls, a dialzis kezelse s az oxignterpia. Minden olyan szolgltats viszont, amit eljegyzs mellett lehet ignybe venni, nem finanszrozhat a magyar trsadalombiztosts terhre. Az olyan spontn megbetegeds esetn, mint a gyomorronts, vakbl-gyullads, baleseti srls vagy fertzs ignybe vehet az orvosi ellts az Eurpai Krtya ellenben. Vannak azonban olyan orszgok, amelyekben az Eurpai Krtya mellett is ott kell hagynunk nmi pnzt az egszsggyi szolgltatnl:
- az orszgonknt eltr nagysg vizitdj miatt (mivel alanyi jogon s minden ignybe vev ltal fizetend ltalny djrl van sz);
- egyes llamokban (pl. Ausztriban) minden vnyre kivltott gygyszer utn receptdjat kell fizetnnk;
- ms tagorszgok esetben (pl. Grgorszg) a gygyszer s egszsggyi szolgltats bizonyos szzalkt kteles az ignybe vev megfizetni;
- Belgiumban, Franciaorszgban s Finnorszgban n. visszatrtses rendszer mkdik, melynek lnyege, hogy a beteg kteles megellegezni az egszsggyi szolgltats kltsgeit. A visszatrthet sszeg megfizetst, pedig az illetkes trsadalombiztostsi szervtl krheti.
Azzal kapcsolatosan, hogy az adott orszg terletn mikor s mennyit kell fizetnk egy-egy orvosi elltsrt, rdemes felkeresni az EU informcis vonalat (belfldrl: 06 40 200 347 illetve klfldrl: 00 36 1 412 04 31) vagy a megyei egszsgbiztostsi pnztrat.
Mi trtnik akkor, ha nincsen Eurpai Egszsgbiztostsi Krtynk?
A krtya nlkl ignybe vett szolgltatsok ra eltrhet a Eurpai Krtyval megllaptott rtl, br ez egyes eseteket nem szmtva (pl. Spanyolorszg) ez nem jellemz. Ha a klfldn tartzkod magyar llampolgr nem rendelkezik krtyval, akkor nmaga kell, hogy a szolgltats teljes sszegt a helysznen megfizesse. Amennyiben szmlt kr a szolgltatst ignybe vev s azt az orvosi igazolssal egytt benyjtja az illetkes MEP-nek, akkor azt a rszt, amit az Eurpai Egszsgbiztostsi Krtya birtokban a biztostottnak nem kellett volna megfizetni a trsadalombiztostsi szerv utlag megtrti. A visszafizets a benyjtott dokumentumok s a klfldi biztost ltal MEP-nek kiadott informcik alapjn trtnik
Eurpai Egszsgbiztostsi Krtya vagy utasbiztosts?
Az Eurpai Krtya s az utasbiztosts kiegszt, de egymstl fggetlenl s ms-ms clbl felhasznlhat biztostsok. Mivel eltr szolgltatst lehet velk ignybe venni s eltr ktelezettsgek mellett clszer ignybe venni mindkettt. Az Eurpai Egszsgbiztostsi Krtyt mr csak azrt is, mert egy kis adminisztrcis idtltst nem szmtva a magyarorszgi biztostott ingyenesen kivlthatja azt. Nzzk, hogy pr szempontot mrlegelve mikor melyik biztosts a kedvezbb!
-
Egszsggyi szolgltat: az Eurpai Egszsgbiztostsi Krtyval csak olyan szolgltathoz fordulhatunk, amellyel a magyar OEP-nek szerzdses viszonya van, msklnben sajt magunknak kell teljes mrtkben az egszsggyi ellts kltsgeit finanszroznunk. Utasbiztostssal viszont magn szolgltat elltsait is ignybe vehetjk.
-
Pldul, ha a spanyol tengerparton eszmletnket vesztjk s egy magnkrhzban vagy olyan egszsggyi intzmnybe visz minket a ment, amellyel a magyar trsadalombiztostsi szolgltatnak nincsen szerzdse, s nincsen utasbiztostsunk, akkor bizony knytelenek vagyunk sajt ernkbl llni a szolgltats kltsgeit.
-
Elltsok kre: Egszsggyi Krtya esetben - ahogy azt a cikk elejn is emltettk - csak srgs s orvosilag indokolt esetekben lehet a biztostst hasznlni, mg az utasbiztostsi szerzdsben meghatrozott sszes elltst fedezi a biztost (ltalban poggyszbiztostssal van egybektve)
-
Ignybe vehet elltsok sszeghatra: A srgs s orvosilag indokolt esetekben az rra tekintet nlkl, az adott tagllam szablyait figyelembe vve s kltsghatr nlkl trti meg a szolgltats kltsgt a trsadalombiztost. Az utasbiztostsnl viszont elre meghatrozott sszegig llja a kezelsek finanszrozst a biztost, fggetlenl az orvosi beavatkozs jellegtl s srgssgtl.
-
Megtrts/ visszatrts: Egyes tagllamok terletn elfordulhat, hogy a biztostottnak meg kell ellegeznie a trsadalombiztosts ltal fedezett sszeget, ellenben az utasbiztostssal, ahol minden orszgban a biztost fizet. Az sem mellkes, hogy a magyar OEP s a klfldi biztost egyeztetsi folyamata is elhzdhat, ami tovbbi htrnyt jelent a kifizetsre jogosultnak.
-
nrsz: A trsadalombiztosts keretein bell vannak olyan fizetend rszek, amelyeket az ignybe vev alanyi jogon kteles megfizetni (pl. vizitdj) az egyenl elbns elve alapjn. Az sem mellkes, hogy mindig olyan sszeget fizet a trsadalombiztost, amennyit magyarorszgi ellts sorn fizetett volna. Ha pldul az olasz tengerparton balesetet szenvednk, s az olasz egszsggyi ellt lnyegesen magasabb ron kezel bennnket, mint a hazai, akkor a klnbzetet sajt magunknak kell llni, mivel mi Olaszorszg terletn csak azon elltsra s csak olyan mrtkig vagyunk jogosultak, mint az olasz llam biztostottai.
Ideiglenes klfldi tartzkods esetn rdemes mind az Eurpai Egszsgbiztostsi Krtyt, mind pedig az utasbiztostst beszerezni s mg az utazs eltt egy kicsit betekinteni a "clorszg" trsadalombiztostsi rendszerbe, illetve a tb ltal fizethet elltsok s gygyszerek krbe, nehogy meglepets rjen bennnket. Clszer elltogatni az Egszsgbiztostsi Pnztr honlapjra (www.oep.hu), vagy telefonos informcit krni az EU vonalon 06 40 200 347.
Mohcsi Gyrgyi
|